Samochód, który zmotoryzował Włochy?
Topolino
By inż. Szymon Urbaniak admin 2023-06-15
Mało z Was wie, że zanim powstał Fiat 500 – ikona Włoskiej motoryzacji znany zapewne wszystkim miłośnikom podróży i kultury Półwyspu Apenińskiego, serca Włochów w latach 30-50 XX w. zdobył inny, maleńki samochodzik – Fiat Topolino.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów klasycznych w słonecznej Italii jest Fiat 500. Stał się on kultowy, ikoną i nieodzownym elementem Włoch. Niemal ubóstwiany przez rodaków. W związku z tym, że projektant będąc jednocześnie osobą nadzorującą prace konstrukcyjne Fiata 500 znał potrzeby społeczeństwa – wyszedł im naprzeciw.
W poniższym artykule przedstawię postać, która stworzyła pojazd podziwiany po dziś dzień. Ponadto wymienię poszczególne modele i ewolucje jakie samochód przechodził na przestrzeni lat. Postaram się wytłumaczyć za co ten maleńki samochód pokochali Włosi.
Osobą odpowiedzialną za całość projektu był Dante Giacosa urodzony się w Rzymie w 1905r, włoski inżynier, konstruktor. W 1927 roku mając zaledwie 22 lata ukończył inżynierię mechaniczną na Politechnice w Turynie. Początkowo nie związany bezpośrednio z fabryką Fiat, zatrudnił się w biurze projektowym SPA, które zostało przejęta przez koncern Fiata. Swoją karierę zaczął od bycia kreślarzem w przejętym przez Fiata biurze SPA. Warto zwrócić uwagę na to, że dość szybko piął się po szczeblach kariery, gdyż w 1933 roku awansował na kierownika wydziału inżynierii pojazdów. Następnie w 1955 został kierownikiem nadrzędnego kierownictwa technicznego pojazdów samochodowych. W 1966 awansował na dyrektora oddziału i członka zarządu.
Dante Giacosa przy Topolino (źródło Pinterest)
Zmotoryzował Włochy
Pierwszy pojazd, za którego rozwój Dante Giacosa był całkowicie odpowiedzialny, był Fiat 500 – nazwany pieszczotliwie Topolino. Swoją premierę miał 15.06.1936. W efekcie miał być to pojazd, który miał zmotoryzować Włochy. Mając to na uwadze musiał być atrakcyjny cenowo. Z założenia na jego kupno miał sobie pozwolić przeciętny obywatel zarabiający statystyczną pensję., czyli ok. 500 lirów.
Fiat 500 Topolino narodził się za pomysłem propagandowym Benito Mussoliniego w 1930 roku. Mussolini wezwał biznesmena, jednego z założycieli marki Fiat, Giovanniego Agnelliego, by zaprojektował samochód. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jego głównym aspektem miała być prostota w utrzymaniu, niski koszt zakupu i utrzymania. Był to projekt o tak dużym znaczeniu, że kiedy dowiedział się o tym Adolf Hitler natychmiast zlecił prace nad “samochodem dla ludu” Ferdinandowi Porsche – twórcy Volkswagena Garbusa.
Samochód dla ludu
Agnelli, zaniepokojony trudem stworzenia takiego pojazdu postanowił podzielić projekt na dwie grupy. Pierwsza grupa to powierzenie projektantom biura technicznego możliwości zbudowania pojazdu na materiałach i technologii już wykorzystywanej przez Fiata. Innymi słowy, niemożliwe jest stworzenie całego pojazdu i jego technologii w tak krótkim czasie. Dodatkowo, aby spełniał założenia samochodu ekonomicznego i przystępnego.
Druga grupa to zlecenie projektu Oreste Lanrdone (włoski projektant pionier techniki motoryzacyjnej w okresie międzywojennym), który już pracował nad podobnym pojazdem.
Topolino: jeden pomysł, dwa projekty
Początkowo Fiat eksperymentował pomiędzy dwoma grupami i chciał wybrać najlepszą opcję. W konsekwencji zwyciężył pomysł Landrone. Zakładał on 4 miejsca w pojeździe, chłodzony powietrzem dwucylindrowy silnik o pojemności 500 cc umieszony z przodu napędzający koła osi przedniej. Pojazd był gotowy w 1931 roku jako prototyp “Tutti Avanti”. Podczas przejazdu próbnego z kierowcą testowym, projektantem i Agnellim Cavoretto, w trakcie stromego podjazdu nastąpił zapłon jednostki napędowej. Przez ten incydent pasażerowie musieli uciekać z płonącego pojazdu. Nie mogli przekazać dobrej wiadomości Mussoliniemu.
Sam incydent był spowodowany, najprawdopodobniej (jak to bywa w pojazdach testowych), rozszczelnieniem układu paliwowego i zapalenia się paliwa. Jednak ten błąd spowodował, że Landrone został zwolniony z Fiat, Angelli zakazał tworzenie pojazdu z napędem na przednie koła. Z tego powodu prace nad samochodem zwolniły aż do października 1932 roku. W tym czasie Mussolini odwiedził fabrykę Fiata i przypomniał wszystkim, jak duża presja na nich spoczywa. W rezultacie konstruowanie auta odbywało się bez entuzjazmu. Wielu inżynierów zdawało sobie sprawę, że dobry pomysł z napędem na przednie koła został zabroniony. To właśnie w tym momencie Antonio Fessia przekazał zadanie dokończenia pojazdu młodemu Dantemu Giacosie.
Właściwy człowiek, na właściwym miejscu
Po przejęciu projektu i kilku miesiącach intensywnych prac, Giacosa wprowadził zmiany w celu zmniejszenia masy samochodu i kosztów produkcji takie jak: zamontowanie chłodnicy nad silnikiem w celu zmniejszenia kosztów związanych z pompą wody. Obieg układu chłodzenia został zaprojektowany zgodnie z zasadami fizyki tzn. gorąca woda przemieszczać się będzie do góry zimna zaś na dół (cyrkulacja). Kolejnym zabiegiem ograniczającym koszt produkcji było zamontowanie zbiornika paliwa u góry w celu zasilania silnika paliwem grawitacyjnie bez konieczności montażu pompy paliwa. Silnik został jak u Landrone 4 cylindrowy, smarowany poprzez pompę oleju, wiele elementów jest smarowana metodą rozpryskową. Tak skonfigurowany i poprawiony pojazd otrzymał akceptację Fiata i mógł zostać wyprodukowany jako prototyp 500.
Osobiście Giacosa i Fessia testowali prototyp na różnego rodzaju nawierzchniach i drogach. Co w konsekwencji doprowadziło w 7 pażdziernika 1934 roku na odnotowanie jak na tamte czasy prędkości 82 km/h, kończąc tym samym fazę testów. Zostaje nadana nazwa Fiat Topolino od kreskówki Myszki Miki Walta Disneya. Pojazd jest pokazany Mussoliniemu oraz prasie w Villa Torlonia 10 czerwca 1936 pod ostateczną nazwą Fiat 500.
Topolino, czyli Myszka Miki na ulicy
Na uwagę zasługuje fakt, że zgodnie z założeniem propagandowym pojazd ten miał być tani i dostępny dla klasy średniej i niskiej. Kwota za jaką miał być sprzedawany to 5000 lirów natomiast realia stały się zdecydowanie inne i pojazd ten kosztował 8900 lirów co w tamtym czasie przekładało się na około 20 średnich wynagrodzeń robotniczych. Dla porównania w Niemczech VW Garbus słynny jako samochód dla ludu kosztował 990 marek co przekładało się na 5 krotność średnich wynagrodzeń robotniczych.
Pojazd ten odniósł umiarkowany sukces głównie mimo tego, że Włosi bardzo chcieli posiadać samochodów. Warto dodać, że w 1936 we Włoszech było tylko 222 000 pojazdów (suma całkowita wraz z pojazdami wojskowymi) co przy liczbie mieszkańców ponad 42 miliony dawało 1 pojazd dla 200 osób, to 10 krotnie mniej niż w tym samym czasie Francja i 40 krotnie niższy niż w Stanach Zjednoczonych.
Ewolucja modelu
Pojazd początkowo sprzedawany był jako seria La 500 Balestra Corta – krótka zabudowa (w dwóch wersjach wyposażenia:
-
- normalny Berlina Due Porte dwudrzwiowy sedan oraz
-
- Berlina Dua Porte Transformabile dwudrzwiowy sedan kabriolet, który ze względu na niestandardowość a co za tym idzie większy prestiż i komfort w tamtym okresie kosztował 9750 lirów
Pod koniec 1936 roku powstała wersja:
- Furgone o udźwigu 300 kg wykorzystywana i przeznaczona głównie dla Regio Escercito (Armia Królestwa Włoch). Ze względu na to, że tył pojazdu był wydłużony a nie zostało przeprojektowane zawieszenie dochodziło do awarii tylnych zwisów nadwozia (pękanie podłogi). Aby temu zapobiec od numeru nadwozia 046000 przeprojektowano same resory z na tzw z krótkich na długie. Zmiana ta nastąpiła w drugiej połowie 1938 roku.
La 500 Balestra Intera
Jako drugą serię możemy niewątpliwe uznać musimy model La 500 Balestra Intera – długa zabudowa. Zauważalnym problemem był długi zwis w poprzednim modelu i duża awaryjność pękania podłóg. Ze względu na brak możliwości stworzenia dwóch oddzielnych linii produkcyjnych, Fiat ujednolicił zmianę konstrukcyjną dla wszystkich wersji. Po zbadaniu przyczyny pękania podłogi zamieniono pół resor piórowy zawieszenia tylnego na resor piórowy pełny. ze względu na tą zmianę możemy jednoznacznie określić ich nazwy. Pierwsza seria to Balestra corta a druga seria zamiennie “balestra intera” lub “balestra lunga”. Do 1948 roku nie poczyniono praktycznie żadnych istotnych zmian technicznych. Łącznie wyprodukowano ich ponad 110 000 sztuk
Fiat 500 A Topolino 1936 (źródło Pinterest)
Unowocześnienia
Następna wersja to La 500 B została zaprezentowana wiosną 1948 roku. Stylistycznie jest w dalszym ciągu podobna do poprzednich modeli, ale pod kątem aspektów technicznych przeszła znaczne unowocześnienia. Silnik otrzymał nową żeliwną głowice górnozaworową, zawory uruchamiane były poprzez popychacze. Dzięki tym zmianom udało się osiągnąć moc do 12,1 kW wskutek czego pojazd osiągnął maksymalną prędkość 95 km/h przy tym mniejsze zużycie paliwa. Zawieszenie tylne otrzymało stabilizator oraz amortyzatory teleskopowe hydrauliczne na wszystkie cztery koła. Pojawiło się jako wyposażenie dodatkowe ogrzewanie pojazdu.
Samochód rodzinny
Jednym z największych sukcesów, a zarazem nowością okazała się wersja Giardiniera, która oferowała samochód rodzinny z czterema miejscami siedzącymi oraz tylną klapą umożliwiającą szybki i komfortowy dostęp do przestrzeni bagażnika. Bagażnik można było powiększyć poprzez złożenie tylnej kanapy do przodu. Ten sposób jest używany do dzisiaj we współczesnych pojazdach. Nowa wersja tzw. Carrozzeria Funzionale powstała w 1946 roku, a jej twórcą był Mario Revelli (włoski projektant motocykli oraz kierowca wyścigowy) dla firmy Carrozzeria Viotti (1921-1964). Wersja ta charakteryzowała się prestiżowymi bokami z jesionu i masonitu co nawiązywało do ówczesnej mody amerykańskiego Woodi i mogła być zdobiona metalicznym lakierem. Wersja Giardiniera to pierwszy masowo produkowany wagon kombi na świecie. Oryginalna nazwa Giardinetta została zastrzeżona przez Carrozzeria Vioti i nazwano ją Giardiniera ze względu na podobny wydźwięk. Pojazd oprócz przychylności rodzin zdobył zainteresowanie u kupców i przedsiębiorców ze względu na możliwość przewożenia dużej ilości produktów. Model ten produkowany był przez około rok i wyprodukowano ponad 21000 sztuk.
Setny model Fiata
Ostatnim modelem był La 500 C jednocześnie stając się łącznie 100 modelem Fiata. Jego produkcja ruszyła w roku 1949. Dla podkreślenia znaczenia, że jest to setny model zmieniono go zarówno stylistycznie oraz technicznie. Stylistyka ukierunkowana była na nowoczesność odchodząc od przedwojennego stylu. Wystające przednie reflektory zostały wpuszczone do błotników, z tyłu pojazdu zniknęło klasyczne koło zapasowe. Technicznie w dużym stopniu zmieniono materiały. Głowica z żeliwa zastąpiona została stopem aluminium, jest to znacząca zmiana jeżeli chodzi o materiałoznawstwo.
Fiat 500 C Topolino (źródło Pinterest)
Dla ujednolicenia produkcji wersja Berlina Trasformabile stała się podstawową a wersja ze sztywnym dachem należała do zamówień indywidualnych, na którą należało dłużej czekać.
Z kolei w 1951 roku La Giardiniera Legno zrezygnowano z drewnianego bocznego poszycia na korzyść Belvedere z formowanymi elementami mechanicznie. Ta innowacja wpłynęła na dużo większą sprzedaż. Topolino Berlina zakończył produkcję w 1954 roku ustępując modelowi Fiata 600 natomiast Belverder był produkowany do 1955 roku.
Czy Polski Fiat to też Topolino?
Jego produkcja zaczęła się przed II Wojną Światową, a zakończyła po 9 latach po wojnie. W tym czasie zmienił się ustrój we Włoszech i powróciła demokracja. Należy podkreślić, że jego produkcja zakończyła się jeszcze przed boomem gospodarczym.
Pomimo, że nie był to samochód nadający się stricte dla wojska, brał on czynny udział w armii zarówno Królewskiej Włoch jak i siły zbrojne Wermachtu.
Topolino produkowano w innych krajach na licencji Fiata z niewielkimi różnicami wizualnymi, a były to:
-
- Polska – Polski Fiat
-
- Austria Steyr – Punch
-
- Niemcy NSU – Fiat Necker
-
- Indie – Premier
-
- Francja – Simca model Cinq oraz Six
Nie można pominąć, że jego podwozie wykorzystywane było w motorsporcie do specjalnych wersji sportowych, to jest Le Topolino Belvedere Garavini, Le Siata Amica, Le Fiat Giannini 750 Sport Berlineta Mille Miglia. Topolino pomimo swoich osiągów był częstym uczestnikiem w wyścigach samochodowych. Służyło to do osiągania niezawodności, reklamowania osiągów oraz przyciągało rzeszę amatorów do wzięcia udziału w zawodach.
Dane techniczne Fiat 500 Topolino 1936 rok / Fiat 500 Giardiniera Belvedere z 1955 roku
W obu wersjach znajduje się silnik rzędowy, 4 cylindrowy, chłodzony cieczą, umieszczony z przodu napędzający koła osi tylnej. Skrzynia biegów cztero-biegowa z czego 3 i 4 bieg jest synchronizowany. Sprzęgło jest suche, jednotarczowe. Porównajmy dane techniczne w poniższej tabeli:
TYP POJAZDU | FIAT 500 BERLINETTA Z 1936 ROKU | FIAT 500 GIARDINIERA BELVEDERE Z 1955 ROKU |
SILNIK | ||
ŚREDNICA CYLINDRA [mm] | 52 | 52 |
SKOK TŁOKA [mm] | 67 | 69 |
POJEMNOŚĆ SKOKOWA [cm3] | 569 | 569 |
MOC MAKSYMALNA [kW] PRZY [obr/min] | 9,6 / 4000 | 12,1 / 4000 |
MOMENT MAKSYMALNY [Nm] przy [obr/min] | 32,4 / 2500 | 29 / 2400 |
GAŹNIK | SOLEX 22HD | WEBER 22 DRS |
UKŁAD ELEKTRYCZNY | ||
DYNAMO | 12 [V] – 75[W] | 12 [V] – 130[W] |
AKUMULATOR [Ah] | 38 | 38 |
WYMIARY I MASA | ||
DŁUGOŚĆ [mm] | 3215 | 3420 |
SZEROKOŚĆ [mm] | 1275 | 1455 |
WYSOKOŚĆ [mm] | 1377 | 1430 |
SZEROKOŚĆ OSI PRZÓD [mm] | 1114 | 1116 |
SZEROKOŚĆ OSI TYŁ [mm] | 1083 | 1083 |
MIN. WYSOKOŚĆ OD PODŁOŻA [mm] | 144 | 145 |
ŚREDNICA ZAWRACANIA [m] | 8,7 | 8,7 |
MASA WŁASNA [kg] | 535 | 660 |
ZBIORNIK PALIWA [l] | 21 | 21 |
OSIĄGI | ||
PRĘDKOŚĆ MAKSYMALNA [km/h] | 85 | 90 |
ŚREDNIE SPALANIE [l/km] | 6 | 5 |
OPONY | ||
ROZMIAR OPON | 4.00 15 | 135/13 |
Ikona popkultury
Podsumowując, Topolino odegrał znaczącą rolę w życiu i kulturze Włoch o czym może świadczyć fakt, że w 1975 roku powstała o nim piosenka, którą śpiewał Paolo Conte, czyli „La Topolino Amaranto”. Włoski samochód pojawił się też w filmie “Piedone l’africano” , w którym jedną z ról grał Budy Spencer. Samochód przyczynił się do powstania wersji Fiata 500 dobrze nam znanej, której reaktywacja nastąpiła kilkanaście lat temu.
Fiat 500 N: następca Topolino
Po drugiej wojnie światowej koncern Fiata próbuje wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu Włochów. Ludność potrzebuje środka transportu, który pomoże odbudowywać kraj z kryzysu. Wówczas dyrektor generalny Fiata zleca prace projektowe wobec dwóch równoległych pojazdów Fiata 600 oraz Fiata 110 Nuova, którego znamy obecnie jako Fiat 500.
Te dwa samochody ma stworzyć zasłużony już konstruktor Dante Giacosa (spod jego skrzydeł wyszedł wcześniej Fiat Topolino). Skupia się on wyłącznie nad pojazdem 600.
Pomysłodawcą mikro samochodu Fiata powinien być uznany Pan Hans Peter Bauhof, który pracował w Deutsche Fiat w Weinsberg (Niemcy). To właśnie on wysłał do Turynu rysunki pojazdu wzorowanego na VW Garbusie. Zasugerował, że należy poczynić zmiany, w których samochód miał być dwuosobowy z silnikiem dwusuwowym zamieszczonym z tyłu.
Projekt po zapoznaniu okazał się na tyle ciekawy, że Giacosa rozpoczął prace nad nadwoziem, które uzyskało niebywały wówczas współczynnik oporu powietrza Cx=0,38. Silnik dwusuwowy został jednak od razu odrzucony przez konstruktora.
Giacosa stworzył prototyp nadwozia Fiata 500, ale prace zostały wstrzymane na poczet Fiata 600, którego wprowadzono do produkcji w 1955 roku. Można uznać, że przyczynił się on do tzw. bumu gospodarczego we Włoszech. Jego cena ustalona była na 590 tys. lirów, a samochód cieszył się dużym zainteresowaniem.
Arcydzieło oszczędności
Po dużym sukcesie modelu 600 Dante Giacosa mógł skupić się nad testowaniem różnego rodzaju silników koncepcyjnych do nowej 500. Ze względu na ograniczenie kosztów produkcyjnych wobec klientów mniej zamożnych, należało rozważyć motory dwucylindrowe, które były tańsze w produkcji i eksploatacji. Wybrano najlepsze rozwiązanie z testowanych silników. W konsekwencji zastosował układ wzdłużny. Przy dwóch cylindrach nie da się wyeliminować wibracji pochodzących od silnika. Z tego powodu Giacosa zaprojektował nowatorskie mocowanie motoru za pośrednictwem sprężyny leżącej na belce tylnej, która miała tłumić drgania. Wykonano arcydzieło „oszczędności”. Poza tym na znaczne obniżenie kosztów pojazdu wpłynęły: silnik dwucylindrowy chłodzony powietrzem; wał korbowy odlewany, wewnętrznie drążony, a także filtr oleju odśrodkowy zamontowany na wale korbowym.
Koncepcja Fiata 500
Pojazd ten w pierwszej serii był dwuosobowy. Tylna dykta była wyściełana ale z założenia pełniła funkcję bagażnika. Zabieg ten był spowodowany aby 500 nie konkurowała z 600. Miała w założeniu być pojazdem dla klientów którzy przesiądą się z „topolino” oraz dla tych co do tej pory korzystają z jednośladów. Jak się okazało po premierze nie odniosła takiego sukcesu. Linia nadwozia dostępna była tylko z dachem otwieranym aż do wlotów powietrza nad komorą silnika. Zawieszenie było zapożyczone z 600. Z przodu poprzeczny resor mocowany do wahaczy przednich stąd też uznane jest to za niezależne zawieszenie przednie z amortyzatorami teleskopowymi. Tylne zawieszenie niezależne wahaczowe ze sprężyną o przekroju koła z amortyzatorami teleskopowymi. Układ hamulcowy hydrauliczny jednoobwodowy. Hamulec awaryjny/postojowy działający na tylne koła za pośrednictwem dźwigni. Nowością był samoregulator szczęk hamulcowych. Układ napędowy umieszczony był z tyłu za tylną osią natomiast zbiornik paliwa wraz z narzędziami i kołem zapasowym z przodu co dało całkiem dobry rozkład masy na przednia a tylną oś.
Fiat 110 Nuova po raz pierwszy został pokazany 1 lipca 1957 roku premierowi Włoch Adone Zoli w ogrodach Viminale w Rzymie. A 2 lipca dzień później zaprezentowano go w klubie Circolo della Stampa – „Sporting” w turynie gdzie ówcześnie odbywały się tego typu imprezy. Zaproszeni goście mogli pretestować Fiata 500 ponieważ na to wydarzenie przygoowano 50 pojazdów testowych z elegancko ubranymi mechanikami na biało. Wśród gości do przetestowania pojazdu był Mistrz świata formuły 1 Nino Farina. Na tym wydarzeniu nie zabrakło dyrektor generalnego Vittorio Valetta a także równie ważnych osób jak Gianni Agnelii czy Gaudenzio Bono.
W lipcu 1957 rozpoczęto produkcję pierwszej serii modelu Fiata 110, która trwała zaledwie 3 miesiące do września . Uznana była przez opinię publiczną na spartańską już w okresie samej premiery. Kosztowaął 490 tyś lirów. Ludność często wychodziła z założenia że lepiej dozbierać środki i kupić fiata 600 dużo lepiej wyposażonego. Przedstawię główną charakterystykę pierwszej serii. Fiat pozbawiony był chromów, które nadawały elegancji, zaprojektowano specjalną obręcz koła która nie potrzebowała dekielkow, widoczne na niej były 4 śruby a obręcz była koloru kremowożółtej. Na uwagę zasługuje że nigdy wcześniej nie były stosowane obręcze o rozmiarze 12 cali. Światłaprzednie pozbawione były ramek a linia nadwozia nie miała jakiejkolwiek listwy ozdobnej. W kokpicie brak było przełączników kierunkowskazów przy kierownicy a przeźroczysty przełącznik na desce rozdzielczej poniżej którego znajdowała się stacyjka z sześcioma położeniami (tylko światła pozycyjne, neutral, jazda bez świateł, jazda ze światłami pozycyjnymi, jazda ze światłami, mijania i jazda ze światłami drogowymi. Po lewej stronie znajdował się przełącznik oświetlenia tablicy rozdzielczej a po prawej włączik wycieraczek. Pod spodem znajdował się metalowy schowek do którego przymocowana była ręczna linka do otwierania przepustnicy Pierwsza seria była tak uboga, że pozbawiona była nawet opuszczanych szyb drzwi. Jedyną możliwością dostarczenia świeżego powietrza była szyba rójkątna która sprawiała zagrożenie przy całkowitym otwarciu ze względu na kolizję z kierownicą. Brakowało nawet możliwości zablokowania szyb w jednym położeniu. Druga opcja dostarczenia powietrza była przez wloty powietrza w przednim pasie. Miały one regulację otwarcia-zamknięcia. Prędkościomierz wyskalowany był do 100 km/h. Przy fotelu kierowcy znajdował się w kształcie kielicha włącznik sygnału dźwiękowego. Należy zaznaczyć, że pierwsze modele były dwuosobowe a tylna dykta posiadała tylko wyściółkę, która pełniła funkcję bagażnika. Z zewnątrz jak i wenątrz czuć było słabą jakość pierwsza seria wewnątrz miała bardzo słabej jakości tapicerkę. Największa i za niedopuszczalną kwestią, która w początkowej fazie zdegradowała Fiata 500 była jednostka napędowa. Osiągała wynik 85 km/h jako prędkość maksymalna przez wielu Włochów było to niedopuszczalne. Pojemność motoru 479 cm3 i moc maksymalna 13 KM była zdecydowanie za mała do tego niesynchronizowana skryznia biegów z 4 przełożeniami do przodu i jednym do tyłu. Układ zawieszenia przeniesiony był z 600 jak również układ hamulcowy ztaką różnicą iż szczęki hamulcowe poraz pierwszy w firmie Fiat wyposażone zostały w samoregulację. Światła tylne owalne gdzie kolor pomarańczowy oznaczał kierunkowskaz a czerwony światło stopu oraz pozycje. Przód posiadał tylko światła mijania i drogowe. Światła pozycyjne przednie przeniesione zostały w owalne lampy zamontowane na bocznych błotnikach wyposażone w żarówkę dwu włknową. Firma zareagowała na te niedoskonałości i już w e wrześniu wypuściłą wersję z dekielkami kół oraz rozpoczęła pracę nad silnikiem aby wykrzesać z niego nieco więcej. Jak widać początki fiaa 500 nie by ly udane. W okresie wrzesień listopad Fiat pracuje nad poprawą pojazdu ab zwiększyć zarówno moc i prędkość maksymalną a także poprawić atrakcyjność w celu odwrócenia niezadowolenia. W tym okresie właśnie stworzono możliwość doposażenia pojazdu w aluminioe dekielki kół oraz listwy na boku pojazdu. W silniku prace rozpoczęły się od poprawy gaźnika Weber 24 IMB2 oraz zwiększeniem wzniosu wałka rozrządu co doprowadziło do podawania większej dawki powietrza do komory spalania. To dało rezultat do podniesienia mocy do 15 km przy 4000 obr/min oraz podniesienie prędkości maksymalnej do 90 km/h. Kolejnym ważnym posunięciem firmy było wypuszczenie w listopadzie nowych wersji czyli Economica oraz Normale. Przy czym economica to dalej podstawowa wersja modelu 110 Nuova tylko z poprawkami mechanicznymi a Normale zostaje doposażona w powyższe zmiany. Uwagi zasługuje fakt, że cena w listopadzie wersji economica wynosiła 465 tyś lirów a normale 490 i Fiat w przygotowanych bonach zwraał klientom którzy zakupili pierwszą serię środki oraz zaprosili ich na darmowy przegląd gdzie zmieniono silnik tak aby generował 15 km. Dlatego też znalezienie oryginalnej wersji 110 Nuova jest praktycznie niemożliwe ze względu na okres jej produkcji 3 miesięczny oraz współzcześnie nazywając poprawiony był przez kampane serwisową a po trzecie był pojazdem nie szanowanym i w wielu przypadkach został zniszczony. Od tego momentu zmiany które były wprowadzone w modelach zmieniane były poprzez nazwę 110 Nuova economica, i dalej z dopiskiem Normale, Sport Giardiniera D , America